Meštiansky renesančný dom s č.10 tzv. Rómerov dom je jedným z pôvodných zachovaných objektov Zámočníckej ulice a dokumentuje historický vývoj stredovekej Bratislavy pred Tereziánskym obdobím. Dom bol postavený v 16. storočí v renesančnom štýle, neskôr rozšírený, barokovo upravený. V 19. storočí došlo ku klasicistickému prefasádovaniu domu, na dvorové fasády bol pridaný prvok pavlačí. Domu bola ponechaná obytná funkcia s výnimkou parteru, ktorý bol adaptovaný pre obchodné účely. Neskôr bola fasáda domu reštaurovaná do pôvodnej renesančnej podoby s maľovaným nárožným kvádrovaním.
Vzácne sú najmä renesančné a barokové klenby, drevený barokový strop z 18. storočia, vstupné portály, strešný nákladná vikier či barokový krov. V dome sa nachádzajú aj veľkolepé pivničné priestory.
V dome sa v roku 1815 narodil už vyššie spomínaný František Floriš Rómer. Florián Rómer bol autorom prác o umeleckohistorických pamiatkach Pešti a iných miest. Jeho dielo o starých nástenných maľbách v Uhorsku vydané v roku 1874 v edícii Monumenta Hungariae archeologica sa pokladá za prvú uhorskú monografiu z dejín umenia a historickej archeológie. V rukopise zanechal aj viacdielny, vlastnými kresbami ilustrovaný slovník, ktorý predstavuje vzácny prameň pre štúdium dejín umenia a umeleckých pamiatok. Pokladá sa za zakladateľa modernej vedeckej uhorskej archeológie. Jeho zásluhou sa napríklad konal medzinárodný antropologický a archeologický kongres v Budapešti.
Okrem toho bol zakladajúcim členom Uhorskej historickej spoločnosti i spoluzakladateľom Mestského múzea v Bratislave.
Začiatkom 20. storočia bol dom majetkom rodiny Zimmermanových, ktorá tu prevádzkovala vínnu viechu Z tohto obdobia sa nám zachovali krásne historické snímky, ktoré nám počas návštevy Rómerovho domu darovali potomkovia tejto rodiny žijúci v Rakúsku. Tieto snímky zachytávajú atmosféru domu na jeho príjemnom nádvorí či predaj vína na prízemí a v pivničných priestoroch.
Rómerov dom bol spätý s vínom aj naďalej. V 70. a 80. rokoch 20. storočia tu sídlila veľmi známa vináreň Veľkí Františkáni.
V súčasnosti je objekt Rómerovho domu vlastníctvom dvoch evanjelických cirkevných zborov, ktoré ho v roku 2013 dali do dlhodobého prenájmu našej organizácii Národný Trust n.o. Našim cieľom je obnoviť túto vzácnu stavebno-historickú pamiatku spôsobom, aby zostalo zachované jej unikátne historické prostredie, architektonické, umelecké a ďalšie hodnoty. Vzhľadom ku charakteru objektu ako aj k vzhľadom k reálnym finančným možnostiam bol zvolený princíp postupnej obnovy pamiatky po jednotlivých etapách.
Na začiatku procesu sa zrealizovala inventarizácia pamiatkovo hodnotných prvkov a spracovala sa projektová dokumentácia so zameraním objektu na získanie stavebného povolenia. V roku 2016 boli zrealizované obnova pôvodných klenieb a pôvodných otvorov, obnova vstupnej brány, obnovila sa pavlač i pôvodná niveleta podláh niektorých miestností. Taktiež boli odstránené nevhodné stavebné doplnky, vybudované boli nové sociálne zariadenia, obnovili sa dvere a zárubne, pôvodné drevené schodisko, urobili sa nové rozvody kúrenia, vody a elektriny. V roku 2017 bola obnovená vnútorná fasáda objektu, boli upravené vnútorné priestory pre kaviareň i kancelárske priestory. V jednej z prízemných miestností vo dvore sa podarilo odhaliť unikátny drevený historický strop.
V roku 2018 sa podarilo v objekte otvoriť kaviareň (Prešporák, neskôr U Rómera, dnes Rómerov dom) a kancelárske priestory. Pre účely kaviarne na vonkajšie sedenie sa počas leta využíva aj dvor. Dvor zároveň slúži pre kultúrne akcie, koncerty, čítania či prednášky.
Napriek spomaleniu spôsobenému pandémiou sme v prácach pokračovali aj v roku 2020. Zrealizovaný bol dendrochronologický prieskum s cieľom identifikovať obdobie vzniku dreveného stropu. Výrub stromov, z ktorých je tento strop vyrobený bol datovaný do obdobia okolo roku 1725. Zároveň bol zrealizovaný aj reštaurátorský výskum stropu.
V roku 2022 bola dokončená obnova tzv. klenbovej miestnosti pri vstupe do objektu a obnova hornej časti renesančného schodiska. Vďaka finančnej podpore BSK a mnohých jednotlivcov bola dokončená druhú etapa reštaurovania dreveného stropu a dokončená bola celá tzv. Rómerova izba aj s prezentáciou stredovekej kamennej steny.
Ďalšie plánované kroky
V ďalších krokoch budú postupne obnovené aj ostatné časti pamiatky ako strecha s barokovým nákladným vikierom, pôvodný krov objektu, pivničné priestory s pôvodným renesančným schodiskom i renesančná vonkajšia fasáda objektu. Osobitnú časť obnovy bude tvoriť v nasledujúcich rokoch aj obnova dvora objektu. Po znížení nivelety dvora plánujeme uskutočniť záhradné úpravy a doplniť vhodnú zeleň.
Dospelý: 5 Euro
Zľavnené vstupné – senior 60+, študenti (15 – 26 rokov), ZŤP a sprievod: 3 Euro
Deti do 15 rokov: zdarma
Členovia National Trust o.z. a držitelia členskej karty s logom International National Trusts Organisation: zdarma