Podľa nám dostupných archívnych materiálov môžeme predpokladať, že na mieste dnešnej trojpodlažnej hradnej veže kedysi stála drevená strážna veža (niektorí historici sa domnievajú, že táto veža bola už za Magistra Donča kamenná). K tejto veži Magister Donč dobudoval kamenný hrad. Hrad chránila vodná priekopa, ktorá vznikla odklonením rieky Belej, ktorá dnes tečie za hradom. Nový Hrad bol vybudovaný ako celok dvoch veží, ktoré sa po oboch stranách pripojovali k samotnému palácu. Tento štýl je až nápadne podobný so štýlom hradov Radyne a Kašperk v západných Čechách. Tie vznikli na podnet Karola IV. Skoro 15-20 rokov neskôr ako hrad v Liptovskom Hrádku. Je veľmi pravdepodobné, že sú dielom jedného architekta Michala Parléřa, brata projektanta Chrámu svätého Víta v Prahe Petra Parléřa a jeho spolupracovníka Víta Hedvábneho.
Podobné riešenie, dvojvežové jadro s palácom, nájdete na Slovensku ešte v Holíči, Leviciach, na Dobrej Vode alebo v Blatnici. Tieto hrady vznikli v rovnakom období ako náš hrad. Hrádocký hrad je však najlepšie zachovaným príkladom takejto architektúry
Medzi ďalších významných vlastníkov a správcov hradu a kaštieľa v Liptovskom Hrádku patrili aj Žigmund Luxemburský, neskôr jeho manželka Barbora Celjská či kráľ Matej Korvín, za ktorého vlády došlo k veľkému kultúrnemu a ekonomickému rozmachu našej krajiny. Potom sa hrad dostáva do rúk rodine Zápoľským, Thurzovcom, Habsburgovcom a v 16. storočí prichádza na scénu rod Balašovcov.. Valentín Balaša nebol len významný protiturecký bojovník, ale aj renesančný básnik, písal maďarsky, slovensky a turecky. Na tomto hrade prežil svoje detstvo, odišiel študovať do Nemecka a neskôr sa sem často a rád vracal. Je autorom prvej svetskej ľúbostnej básne v slovenskom jazyku!
Žigmund Balaša sa tesne pred smrťou oženil s Magdalénou Zai, ktorá sa stala najdlhšie žijúcou paňou na tomto hrade. V roku 2001 hrad a kaštieľ kúpila súčasná majiteľka pani Dagmar Machová, ktorá im po dlhých rokoch chátrania vdýchla nový život.
Národný Trust n.o pomáhal majiteľke hradu pani Dagmar Machovej v rámci organizovanie tzv. INTO holidays – pracovných prázdnin, kedy dobrovoľníci z Veľkej Británie či Škótska pomáhali pri údržbových a čistiacich prácach na hrade ale aj v jeho záhrade. Od roku 2015 sme pomáhali aj pri príprave a zabezpečení lektorovaných prehliadok a programov. Na hrade sme spolu s Komunitnou nadáciou Liptova a ďalšími partnermi organizovali kultúrno-spoločenské podujatie Šikovný trh.
Národný Trust n.o však pomohol aj pri vyhlásení ochranného pásma hradu, keďže v blízkosti hradu hrozilo zastavanie krásnej v minulosti k hradu prislúchajúcej lúke pod Skalkou nezmyselne a do tohto historického prostredia nehodiacou sa architektúrou.
Navštívte rozprávku | Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok (hradliptovskyhradok.sk)
Členovia National Trust o.z. a držitelia členskej karty s logom International National Trusts Organisation: zľava 15%