Cieľmi platformy PAMIATKY 21 sú tvorba, zdieľanie a presadzovanie štandardov ochrany, obnovy a údržby objektov a lokalít kultúrneho a prírodného dedičstva, modelov ich viaczdrojového financovania, efektívneho manažmentu a aktívneho zapájania verejnosti.
Novovzniknutá platforma sa bude za účelom zefektívnenia obnovy a ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva sústreďovať na oblasti týchto aktivít:
• iniciácia medzisektorovej a medzigeneračnej spolupráce subjektov pôsobiacich v danej oblasti;
• zapájanie sa do verejného diania a efektívne PR pri obhajobe aktivít, zvyšovaní povedomia a informovanosti verejnosti;
• rozvoj dobrovoľníckych príležitostí;
• realizácia výskumu a analýz za účelom účasti na tvorbe verejných politík, koncepcií, stratégií a legislatívy;
• budovanie udržateľných kapacít sektoru dedičstva v rámci občianskej spoločnosti;
• vytváranie tematických sietí a databáz (napr. databázy odborníkov na tradičné stavebné technológie);
• šírenie príkladových štúdií financovania a inovatívnych modelov sociálnych podnikov (napr. v opustených historických budovách);
• zvyšovanie povedomia a budovanie kapacít pre zodpovedný prístup k životnému prostrediu a klíme (napr. projektmi členov platformy ako historické zelené budovy či Víkend otvorených parkov a záhrad a pod.).
Spoluzodpovednosť za zachovanie kultúrneho a prírodného dedičstva pre budúce generácie leží okrem vlastníkov pamiatok rovnako na štáte, územných samosprávach a občanoch. Ochrana a zmysluplné využívanie dedičstva je deklarované ako verejný záujem. Napriek obnove časti fondu pamiatok a hodnotných lokalít v posledných desaťročiach, počet poškodených, poškodzovaných a nevyužitých pamiatok a lokalít je alarmujúci. Finančné zabezpečenie obnovy pamiatok zo strany vlastníkov či správcov je rozhodujúce, mnohokrát však nepostačujúce. Okrem vysokých nákladov komplikácie často vznikajú z dôvodu náročnosti a komplexnosti procesu obnovy, údržby, manažmentu a prezentácie pamiatok.
V organizácii Národný Trust, n.o. (ďalej len „NT“), predkladateľovi projektu, sme presvedčení, že rozhodujúcimi prvkami pre udržateľný prístup pri úspešnej obnove a rozvoji historického prostredia SR sú:
- aktívna komunikácia a spolupráca subjektov, ktoré sa téme venujú,
- aktívne zapojenie verejnosti,
- rozvoj lokálnych, regionálnych a medzinárodných partnerstiev pri revitalizácii pamiatkových a
iných vzácnych lokalít
- a presadzovanie pozitívnych strategických zmien v oblasti.
Prvé diskusné stretnutie s názvom Vízia pre budúcnosť pamiatok - 28.9.2020, SNG, Bratislava
Michaela Kubíková
kubikova@nt.sk