Projekt INCREAS bol v roku 2020 vybratý a podporený EÚ Generálnym riaditeľstvom pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru ako pilotný projekt v rámci výzvy EAC/S12/2019 – granty pre aktivitu („Grants for an action“).
V rámci projektu sa vytvára zaujímavý priestor pre spoluprácu kultúrneho dedičstva s kreatívnym priemyslom. Pozitívny efekt ich vzájomnej synergie má dosah na oboch stranách. Okrem toho, že výsledky projektu majú prispievať k zvyšovaniu ponuky pracovných príležitostí, cieľom projektu je predovšetkým podpora základnej idey zachovania a udržateľnosti európskeho kultúrneho dedičstva.
Koordinátorom projektu je rakúska štátna inštitúcia Burghauptmannschaft Oesterreich, ktorá spravuje mnohé významné pamiatky v Rakúsku ako napríklad zámok Hofburg atď. Okrem našej neziskovej organizácie, ktorá je jediným zástupcom v projekte zo Slovenska, sú do projektu zapojené ďalšie partnerské inštitúcie z Rakúska (ECQA GmbH, Bundesdenkmalamt, Marktgemeinde Mauerbach, Niederösterreichische Landesregierung, UBW Unternehmensberatung Wagenhofer GmbH), Španielska (Asociación Española De Gestores De Patrimonio Cultural), Talianska (Centro Universitario Europeo per i Beni Culturali), Poľska (Gmina – mesto Lublin) a Maďarska (Magyar Reneszánsz Alapítvány az Épített Környezetért).
Ciele projektu sú rozdelené do viacerých oblastí a etáp, ktoré možno stručne zhrnúť v nasledovných bodoch:
Počas 28 mesiacov realizácie projektu máme v pláne usporiadať viacero tematických konferencií a workshopov, ako aj networking mítingov a stretnutí, či študijných návštev, ktorých cieľom je výmena praktických skúseností medzi účastníkmi.
Dôležitou úlohou projektu je aj zmapovanie povolaní a zručností v systéme ESCO, viažúcich sa na kultúrne dedičstvo. ESCO (European Skills, Competences, Qualifications ) je viacjazyčná európska klasifikácia zručností, kompetencií, kvalifikácií a povolaní. ESCO je súčasťou stratégie Európa 2020.
V klasifikácii ESCO sa identifikujú a kategorizujú zručnosti, kompetencie, kvalifikácie a povolania dôležité pre trh práce EÚ, ako aj pre vzdelávanie a odbornú prípravu. Sú v nej systematicky znázornené vzťahy medzi rôznymi pojmami.
Potrebné zručnosti, ktoré dnes v ESCO systéme chýbajú, budú doplnené. Projekt sa zameriava predovšetkým na digitálne komeptencie (jedným z plánovaných výsledkov projektu je vytvorenie vzdelávacieho tréningového obsahu pre pozíciu "digitálny expert v kultúrnom dedičstve").
SLEDUJTE NAŠE ONLINE DISKUSIE
7. septembra 2021 (9:00-12:30)
OHROZENÉ ZRUČNOSTI A PROFESIE V STAVEBNOM KULTÚRNOM DEDIČSTVE - AKÉ MÁME MOŽNOSTI PRE ZLEPŠENIE SITUÁCIE?
Diskutovať budú odborníci z radov pamiatkarov, vzdelávacích inštitúcií, remeselníkov - ľudia z praxe, potýkajúci sa každodenne s týmito problémami.
Diskusiu môžete sledovať cez zoom, vopred je potrebné sa prihlásiť. Účasť zdarma.
PRIHLÁSIŤ sa treba písomne na emailovú adresu: a.turanska@nt.sk (titul, meno, priezvisko, organizácia, e-mail a tel.č.)
Andrea Turanská
a.turanska@nt.sk
Michaela Kubíková
kubikova@nt.sk