PREČO Centrum záhradnej kultúry a krajiny ?
Od roku 2006 funguje pri Národnom Truste pracovná skupina Priatelia historických parkov a záhrad, ktorej cieľom je podnecovať záujem o historické parky a záhrady ako významnej súčasti kultúrnej krajiny všetkými prostriedkami, vhodnými na zachovanie tohto typu kultúrneho dedičstva; pomôcť vedeckému výskumu, šíreniu informácií a ich výmene na medzinárodnej úrovni ako aj pripravovať a realizovať vlastné aktivity a projekty, ktorých hlavným cieľom je obnova a zmysluplné využívanie historických parkov a záhrad ako súčasti kultúrnej krajiny Slovenska.
Národný Trust n.o. od svojho vzniku inicioval a realizoval množstvo projektov, seminárov, školení a podujatí týkajúcich sa problematiky historických parkov a záhrad. Môžeme spomenúť napríklad pomoc pri obnove prírodno-krajinárskeho parku v Lednických Rovniach, celoslovenské kultúrno-vzdelávacie podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad, projekt on-line databázy historických parkov a záhrad Slovenska, odborné semináre a konferencie na tému interpretácie a prezentácie historických parkov a záhrad atď.
V roku 2019 sme dospeli k rozhodnutiu, že všetky naše aktivity, ktoré sa týkajú problematiky historických parkov a záhrad ako aj našu prácu s vlastníkmi a správcami týchto jedinečných lokalít budeme organizovať pod hlavičkou Centra záhradnej kultúry a krajiny pri Národnom Truste n.o.
Medzi hlavné aktivity Centra patrí:
1. Zvýšovanie informovanosti o stave, kvalite, využívaní parkov a záhrad a možností ich obnovy a zmysluplnej interpretácie a prezentácie verejnosti (odbornej i laickej) s využitím výsledkov mapovania historických parkov a záhrad v rámci projektu on-line databázy historických parkov a záhrad www.naspark.sk.
2. Poskytovanie konzultácií a tréningov vlastníkom a správcom historických parkov a záhrad (samosprávy, regionálné samosprávy, súkromných vlastníkov, inštitúcie a mimovládne organizácie) na témy ako napríklad príprava manažmentových plánov lokalít, fyzické a duševné sprístupňovania a interpretácie hodnôt historických parkov a záhrad, práca s verejnosťou, zapájanie obyvateľov, koordinácia dobrovoľníkov atď.
3, Výmena odborných poznatkov a praktických skúseností odborníkov venujúcich sa problematike obnovy a údržby historických parkov a záhrad (záhradní a krajinní architekti, projektanti, pracovníci pamiatkových a ochranárskych inštitúcií.
4. Ukážky praktickej starostlivosti o historické parky a záhrady (historický park v Rusovciach atď.) – určené sadovníkom, záhradníkom, arboristom, ale aj ďalším záujemcom o túto problematiku.
5. Tvorba edukačných materiálov, príručiek, interpretačných produktov a pomoc pri tvorbe produktov kultúrneho cestovného ruchu v regióne (napríklad Víkend otvorených parkov a záhrad či lektorované prehliadky parkov a záhrad počas roka).
6. Vytváranie vhodného zázemia pre sieťovanie a monitoring parkov a záhrad – komunikačná a informačná platforma.
7. Pomoc pri organizovaní dobrovoľníckych brigád vo vybratých parkoch a záhradách, či iných lokalitách historickej zelene a pod.