Na Slovensku sa dnes nachádza okolo 400 historických parkov a záhrad, ktoré sú zapísané v Ústrednom registri Národných kultúrnych pamiatok, ktorý vedie Pamiatkový úrad SR. 2/3 z nich sú v zlom stave, poškodené alebo im chýba údržba či zmysluplné využívanie. Parky a záhrady sú vnímané najmä ako dôležitá súčasť kultúrno-historického a prírodného dedičstva našej krajiny, ich úloha v dobe klimatických zmien je nenahraditeľná (udržiavanie priaznivej mikroklímy, zadržiavanie vody v sídlach, ochrana biodiverzity atď.)
Priame i nepriame ekonomické hodnoty parkov a záhrad sú tiež veľmi významné. Udržiavané parky a záhrady môžu stimulovať zamestnanosť, rozvoj miestnych služieb a podnikov, majú pozitívny vplyv na trh s nehnuteľnosťami atď. Sociálne hodnoty parkov a záhrad – budovanie zdravých komunít, predchádzanie sociálno-patologických porúch, poskytovanie príležitosti na zamestnanie alebo dobrovoľnícke aktivity, či vytváranie bezpečného prostredia na stretávanie sa ľudí z rôznych kultúr a všetkých vekových kategórií – to všetko sú veľmi dôležité hodnoty pre dnešný svet, ktoré parky a záhrady poskytujú.
Pri komplexnom predstavovaní hodnôt parkov a záhrad by sme nemali zabúdať ani na dôležitú úlohu parkov a záhrad pre ľudské zdravie – fyzické aj psychické.
Avšak, napriek všetkým týmto hodnotám pre ľudskú spoločnosť sú mnohé historické parky a záhrady v zlom, ba až kritickom fyzickom stave. Mnohé z nich dokonca na pokraji svojej existencie!
Naša organizácia Národný Trust n.o. sa problematike obnovy, ochrany a zmysluplného využívania historických parkov a záhrad venuje intenzívne od roku 2007. Keďže veríme, že pre zlepšenie stavu historických parkov a záhrad na Slovensku je dôležitá výmena vedomostí, skúseností a praktických poznatkov aj na medzinárodnej úrovni, v roku 2023 sme začali realizovať projekt s názvom „Bilaterálna iniciatíva o historických parkoch a záhradách“ / „Bilateral Initiative on Historic Parks and Gardens“ v rámci programu s názvom Podnikanie v kultúre, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca v rámci finančného mechanizmu EHP - https://eeagrants.sk/
Hlavné ciele nášho spoločného projektu:
1. Výmena know-how a praktických skúseností, zručností a posilnenie bilaterálnej spolupráce medzi partnermi z Nórska a Slovenska v oblasti ochrany, manažmentu, údržby a interpretácie historických parkov a záhrad – kultúrnej krajiny
2. príprava na možné spoločné projekty a systematickejšiu spoluprácu v budúcnosti ako napríklad spoluprácu pri vytvorení Centra záhradnej kultúry a krajiny v Európe atď.
V rámci projektu sú naplánované dve študijné cesty do vybraných parkov a záhrad v Nórsku a neskôr na Slovensku pre skupinu 20 odborníkov a študentov z oboch krajín. Počas týchto študijných ciest plánujeme prediskutovať relevantné témy týkajúce sa manažmentu historických parkov a záhrad na Slovensku a v Nórsku a navzájom si vymeniť vedomosti i praktické skúsenosti v danej téme.
Diskutovať chceme aj o možnej spolupráci v budúcnosti ako sú napríklad obnova, údržba, interpretácia a prezentácia historických parkov a záhrad v Európe, či využívanie nových technológií v oblasti záhradnej a krajinnej architektúry, zapájanie a odborná príprava mladej generácie –záhradníkov, záhradných architektov či sadovníkov a iných remeselníkov.
Veríme, že po plánovaných študijných cestách do Nórska a na Slovensko sa nám podarí lepšie identifikovať potenciál a potreby partnerov v danej téme manažmentu historických parkov a záhrad. Komunikácia a spolupráca partnerov projektu bude vďaka osobným stretnutiam prehĺbená a na kvalitatívne vyššej úrovni. Očakávame, že ihneď po absolvovaní študijných ciest budeme môcť získané vedomosti a zručnosti využiť a začleniť do našej každodennej práce a praxe. Naše očakávania sa však týkajú aj systematickejšej spolupráce v budúcnosti. Všetky nápady, poznatky a i praktické skúsenosti získané počas bilaterálnych výmen chceme zužitkovať pri vytváraní a fungovaní Centra záhradnej kultúry a krajiny pri NT n.o.
Záverečná správa zo študijných ciest:Bilateralna iniciiatíva o historickych parkoch a zahradach_dec2023.pdf
Finančný príspevok z grantov EHP a Nórska: 40 000 Euro
Doba realizácie projektu: január - december 2023.
Mgr. Michaela Kubíková
kubikova@nt.sk
+421 907 296 724